TOMI 80x160 Unvarnished Wooden Bunk Bed by Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with TOMI:
- Strong and sturdy Its sleeping platform can hold up to 100 kg.
- Customisable Features a universally mountable ladder L/R.
- Easy to assemble Simple assembly with Allen screws.
- Multifunctional Provides space for 3 people.
- Safe and secure Meets all health and safety standards.
- Stylish design Universal furniture design.
Meeting safety standards is a specialty of the TOMI 80x160 Unvarnished Bunk Bed from Lano Furniture
At Lano Furniture, we care about your child's safety, which is why all our children's beds are manufactured to the highest standards. The frame of the TOMI bunk bed is made of unvarnished wood, which is durable. In addition, the universal design of the furniture makes it easy to match it to the interior decor and transform your child's room, creating a cosy children's bedroom. The TOMI bunk bed can be an interesting option for both twins and siblings of a similar age. The TOMI bunk bed from Lano Furniture can be adapted to your individual requirements. The bed has as many as 3 sleeping places, so you can choose a top and bottom mattress as well as a mattress for the pull-out base to complete the set. If your children do not want to use the TOMI bunk bed, you can separate it into two separate bunks at any time.
TOMI Unvarnished Bunk Bed - created with the peaceful nights of the youngest in mind
Wooden safety rails and comfortable ladders are characterised by universality, so even if you decide to change the arrangement after some time, you can freely choose on which side the entrance will be located. The TOMI bunk bed is assembled using Allen screws, which means that you can unscrew it and move it to another location at any time. An interesting solution is also spacious drawers, located under the bottom mattress. You can put bedding or toys in them so that the children's room is always tidy.

Choose a bed for children's room for many years and trust the quality of workmanship of the TOMI Unvarnished Bunk Bed from Lano Furniture
The TOMI bunk bed is a guarantee of durability, as the maximum load per sleeping level is 100 kg. You also don't have to worry about your floor, as all our products are equipped with rubber wheels. Order the TOMI bunk bed from Lano Furniture and create a children's room that will be an ideal place to rest for your children. We provide furniture delivery to the apartment and its assembly. For orders over £800, delivery is free.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, check out every dimension of TOMI, marked on the drawing next to it ➔

Additional clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, additional clearance refers to the space between the lower and upper sleeping levels. This is a crucial element to ensure adequate space for the child sleeping on the lower level. Optimal clearance in bunk beds ensures that the child has enough headroom, which affects comfort and reduces the risk of bumping when getting up. In mezzanine beds, additional clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes it easier to clean. In both cases, additional clearance is key to comfort, functionality and safety.
Additional information about the photos and colours of Lano Furniture beds
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | TOMI |
| Number of users | 3 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 171 cm |
| Weight | 67 kg |
| Barrier | fixed horizontal rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 150 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12181, 10457, 15413, 10772, 15429, 3753, 10537, 10570, 15424 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12180, 10434, 10751, 10477, 10394 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13309 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
